Kisebb bútorok új köntösben
2016. augusztus 22., hétfő
2016. augusztus 17., szerda
A Szerencsi Vár és Várkert
Szégyellem magam, mert fél órára van ez a gyöngyszem lakóhelyemtől, és eddig nem láttam. Idén nyáron lehetőségünk adódott egy családi napot Szerencs Várában eltölteni, sok-sok gyerekprogrammal és egyéb érdekességgel kísérve, közben a Várat is bejártuk, megcsodáltuk a gyönyörű Várkertet.
A gyerekeim alig akarták otthagyni a nap végén, annyira jól érezték magukat!
Röviden itt olvashattok a Várról: http://www.szerencs.hu/varos/latnivalok/rakoczi-var
Én inkább megint családok, gyerekek szempontjából szeretnék pár mondatot írni a helyről.
A Vár megközelítése rendkívül könnyű, Szerencs város szívében, lakóépületekkel körbe véve (pl. Nagyvázsony, Várpalota, Diósgyőr, Gyula, Sárospatak Vára is ilyen ) helyezkedik el. Nem kell a megtekintéséhez egyetlen emelkedőt sem megmászni. Elsősorban lakóvárként működött, nem annyira védelmi célból. Babakocsival, kerekesszékkel is bejárható, megtekinthető.
A Vár nekem nagyon hasonlít a híres Sárospataki Várhoz, míg ez sok turistát vonz, addig a Szerencsi Várat alig-alig ismerik. A hasonlóság a reneszánsz jellegből adódik leginkább. Kiállítások és egyéb attrakciók kaptak helyett a dupla udvaros Vár területén. A gyerekek számára viszont a Várkert ami igazán feledhetetlen lehet a csodaszép, elvarázsolt tündérekként a vízpart szélén álló göcsörtös arcú fűzfákkal, a forgatható malomkerékkel, a teknősbékás, tavirózsás tóval. A miliő mesebeli.
A séta után, ha egy jó sütire, vagy finom míves fagyira vágyunk, ajánlani tudom a Halász Cukrászdát, mely nem messze található a Vártól.
Néhány fotó, hogy senki se hagyja ki a Várat és a Várkertet, aki Szerencs felé jár:
2016. augusztus 9., kedd
Boldogkő Vára
A Zempléni-hegység egyik ék-köve Boldogkő Vára. Nem célom történetét ismertetni, vagy részletesen bemutatni a Várat, és a megtekinthető kiállításokat. (honlapjáról részletes információkat kapunk: http://boldogkovara.hu/ ) Sokkal inkább gyerekeseknek, családoknak szeretném a tapasztalataimat leírni a Várról.
A Vár a 3-as számú főút, Miskolc- Kassa közötti szakaszáról érhető el, a főúttól nem messze található. A mellékútra kanyarodva, a Hernád folyót követi az út, rendkívül kalandosan Gibárt településnél (itt egy ma is működő vízi erőművet találunk), egy élmény a gyerekeknek ez az útszakasz. A folyót elhagyva már megpillantjuk a Vár körvonalát, ahogy egy kisebb halmon, mint egy őrszem áll, mögötte a magasabb "hegyekkel". Ezután már fel-felbukkan a Vár, és kitűnő fotózási lehetőséget ad a látvány.
Előnye a Várnak, hogy nem épült egy magas hegy ormára, és a parkoló is közel van a vár bejáratához. Az őrzött parkolóig az út aszfaltozott, teljesen biztonságos. A parkolásnak díja van, de az a belépőjegy árából levonásra kerül. A vár fizetős, tekintve, hogy nem romnak minősül. Jelentős fejlesztéseket hajtottak rajta végbe az elmúlt évtizedek, évek során. Nem építették újjá, XXI. századi trendként, múltbéli pompájában, de a fejlesztések kapcsán látogatható a teljes vár: tömlöcök, kovácsműhely, őrtorony, bástyák, Gönci Barack kiállítás, kőzettani gyűjtemény, a lakóépületben történeti és ólomkatona kiállítás látható, van büfé, mosdó, ajándékboltok, és egyéb látványosságok, mint pénzverő, ágyú, szárazmalom, kút, népi mesterség bemutató, íjászkodás, kosztümös tárlatvezetés, harcászati bemutató. Sok-sok csigalépcsőn mehetünk fel a vár legmagasabb tornyába, a zászló mellé.
A várból a környező tájra csodálatos panoráma tárul a szemünk elé, számtalan szebbnél szebb fotókészítés lehetőségével!
A vár babakocsival, vagy kerekesszékkel nem járható be, talaja egyenetlen, megőrizték középkori jellegét, lépcsői szűkek, meredekek, így kisebb babákat hordozóval célszerű bevinni. Területe nem túl nagy, gyerekek kifáradás nélkül be tudják barangolni, minden négyzetméterére akad látnivaló, felfedezni való!
A belépőjegy ára ár-érték arányban teljesen reális. Hat év alatti gyerekek számára ingyenes, hétköznap engedményes a jegyár.
A várat kívülről egy gyalogösvényen meg lehet kerülni, amit nem érdemes kihagyni, mert a táj innen is meseszép, gyönyörű panoráma tárul a szemünk elé. A parkolónál egy középkori étterem működik, étkezési, fagyizási lehetőséggel.
2016. augusztus 7., vasárnap
Gólyák II.
Falun voltunk, és lehetőségünk volt hosszan tanulmányozni a gólyákat a fészkükben. Figyeltük, ahogy a "kis gólyák" milyen ügyesek, gyakorolnak, készülődnek az előttük álló hosszú útra.
Egy új dallal is bővült a repertoárunk a téma kapcsán:
Hajlik a fűzfa, földig fátyol,
Gólya a vízbe térdig lábol.
Most ide pillant, most odanéz,
Csőribe máris a békavitéz!
Gólya a vízbe térdig lábol.
Most ide pillant, most odanéz,
Csőribe máris a békavitéz!
Egy tavaly blogbejegyzésben már foglalkoztunk a gólyákkal:
Kreatív ötleteket itt is találhattok gólya témában is:
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)